Co w trawie piszczy„Co w kopalni i w tężniach piszczy?”


Wycieczka do Kłodawy i Inowrocławia
Wspomnienia Franciszka Ch.i Franciszka Ż.


W poniedziałek 14 maja wyruszyliśmy na wycieczkę do Kłodawy i Inowrocławia. Zbiórka została wyznaczona na godzinę 740 przed budynek szkoły przy ulicy gen. Bema. Autokar podjechał wcześniej gdyż musiał zostać sprawdzony przez policję, aby mógł nas bezpiecznie dowieść na miejsce. Nie było żadnych niemiłych niespodzianek więc wyruszyliśmy planowo o godzinie 800 opiekowali się nami wychowawczynie oraz ksiądz, który uczy w naszej szkole. Czas jazdy autokarem upłynął nam bardzo szybko. Uczniowie byli pełni energii i dopisywał im humor.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Kłodawie. Wszyscy bardzo przeżywali szybki zjazd windą na głębokość 600 metrów. Niektórzy śpiewali, a inni krzyczeli. Zjazdowi do kopalni towarzyszyły więc duże emocje. Każdy z nas przed zjazdem musiał założyć żółty kask. O historii oraz dzisiejszej pracy kopalni w sposób bardzo interesujący opowiadał nam pan przewodnik. Dowiedzieliśmy się na przykład, że w kłodawskiej kopalni produkuje się najwięcej soli w Polsce oraz że jest ona jedną z niewielu kopalń na świecie, w których wydobywa się różową sól. Ma ponadto bardzo rzadko występującą sól błękitną. Uczniowie dzielnie pokonali Kłodawską Podziemną Trasę Turystyczną i w nagrodę dostali po bryłce soli. Duże wrażenie na wielu uczniach zrobiła okazała podziemna sala koncertowa. Zaopatrzeni w dodatkowe bryłki soli, które otrzymaliśmy za darmo, lampy solne, magnesy, długopisy i inne pamiątki, za które musieliśmy zapłacić, wyruszyliśmy do Inowrocławia.

Po zakupieniu pamiątek szybko wsiedliśmy do autobusu.

Byliśmy bardzo głodni, więc autobus zajechał do restauracji McDonald’s przed Inowrocławiem. Wszyscy zareagowali na to z entuzjazmem, ponieważ droga nam się dłużyła i była monotonna. Gdy dostrzegliśmy restaurację wszyscy zaczęli krzyczeć: McDonald’s! McDonald’s!, a ponieważ restauracja była pomiędzy sklepami Pepco i Tesco, dlatego niektórzy zaczęli krzyczeć: Pepco! Pepco! albo: Tesco! Tesco! Tesco! Ale było śmiechu! Każdy z nas zamówił to na co miał ochotę. Niektórzy zjedli dość ryzykowne mieszanki potraw i napojów. Zregenerowani po posiłku wróciliśmy do naszego autokaru i przez piętnaście minut jechaliśmy do Inowrocławia. Gdy wysiedliśmy z autokaru oczom naszym ukazało się wielkie boisko do futbolu, które akurat było nawadniane. Szczególnie zainteresowało ono chłopców, którzy grają w piłkę nożną. Musieliśmy spacerkiem obejść je dokoła, aby wejść do Parku Zdrojowego. W parku widzieliśmy wiele ciekawych pomników. Niektóre z nich przedstawiały postaci, a inne miały intrygujące formy. Najbardziej spodobał mi się pomnik pt. Paw – zegar słoneczny. Piękną ozdobą parku były też dywany kwiatowe i dość duży staw z domkami dla kaczek. Po drewnianym moście dotarliśmy do Tężni Solankowych. Tężnie zbudowane są z tarniny, po której spływa solanka. W powietrzu unosił się specyficzny zapach, który wielu z nas się nie spodobał. Ma on jednak właściwości lecznicze, dlatego jest tam wiele sanatoriów. Mijaliśmy wielu wypoczywających ludzi. Tężnia zbudowana jest na planie wielokąta. Na koniec dotarliśmy do sklepu z pamiątkami. Zrobiliśmy tam drobne zakupy i trzeba było żegnać się z tym miejscem. O godzinie 1720 zajechaliśmy przed naszą szkołę, gdzie czekali na nas rodzice. 

Wyprawa naprawdę nam się podobała. Było ciekawie i bardzo śmiesznie. Czas przeminął nam bardzo miło. Czy zgadzacie się z nami?


Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Dzisiaj w naszej szkole jest Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Ja np. przyniosłem misia "Star Wars" Chubbakka w wersji "Angry Birds".


Tydzień Tolerancji

Od 13 do 17 listopada obchodziliśmy w szkole Tydzień Tolerancji. W ramach tego tygodnia odbyły się między innymi projekcja filmu o Nicku Vujcicu, który opowiadał o nękaniu w szkole i tolerancji w stosunku do innych ludzi. W projekcji filmu brały udział klasy 5-7 i gimnazjalne. W czwartek 16 listopada wybrane klasy, między innymi moja klasa 7a, poszły do Areny Toruń na mecz siatkówki połączony z rozdaniem nagród w konkursie plastycznym promującym tolerancję. W holu na I piętrze zawisły też symboliczne parasolki, a każdy uczeń mógł przyczepić na parawanie swoją ,,parasolkę" z hasłem ,,Tolerancja to...", ,,Warto być życzliwym, bo...".
                              Bogdan 
Wieczornica Patriotyczna

13 listopada, o godzinie 17:00 odbyła się w SP 7, przy ulicy Bema 66 Wieczornica Patriotyczna. Początkowo na miejsce zdarzenia została wybrana stołówka szkolna ale z powodu dużej liczby gości całość przeniesiono do sali gimnastycznej. Najważniejszym punktem programu było spotkanie z Panem porucznikiem Alojzym Jedamskim, który opowiadał o swoich przeżyciach podczas i po drugiej wojnie światowej. Odwiedził nas również Pan Kazimierz Wach - gość z zeszłego roku. W organizacji pomógł Klub Historyczny im. Armii Krajowej - Łasin. Pana Alojzego wypytywała (tak samo, jak w zeszłym roku) Maja. Odbył się również konkurs piosenki patriotycznej oraz projekcja sondażu patriotycznego (można go obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=egzy9VJuGqY&feature=youtu.be).

Cała sala była pełna gościJesteśmy już po Wieczornicy na początku była mała zmiana planów, ponieważ początkowo uroczystość miała odbyć się na stołówce, ale przyszło mnóstwo ludzi (za co z całego serca dziękujemy) i koniec końców skończyliśmy na sali gimnastycznej. Po konkursie na pieśń Patriotyczną sporządziłem krótki wywiad z Martą.
-------------------------------------------------
Jaką pieśń patriotyczną zaśpiewałaś?
~Zaśpiewałam pieśń patriotyczną pt. "Dziewczyna z granatem" z serialu "Czas honoru".
Co ci się najbardziej podoba w taki Wieczornicach?
~Po nich możemy się dużo nauczyć, gdyż jak wiadomo w podręczniku wszystkiego nie ma, powspominać stare czasy kiedy jeszcze trwały różne wojny.
Czy uważasz się za patriotkę?
~Tak, myślę że tak.
Jakie wrażenia towarzyszyły Tobie podczas śpiewania ?
~Na początku był ogromny stres i nie ważne ile razy wyjdę na scenę zawsze mam stres ale już gdy "poczułam" tę więź z pieśnią ten stres po prostu mija. Byłam po prostu szczęśliwa i uradowana gdy zobaczyłam ten tłum.
No właśnie jak u Ciebie z tym stresem, ponieważ dla nie których stres jest motywujący?
~Trudne pytanie ale myślę, że u mnie stres jest motywujący. Tak jak mówiłam wcześniej zawsze jest stres i tak sobie mówimy "nie nie ja nie wyjdę" lub "nie nie ja nie zaśpiewam".
I teraz trochę osobiste pytanie czy planujesz karierę piosenkarską. I od razu odpowiadam, że niektórych po prostu zamurowało gdy zaczęłaś śpiewać.
~Miło to słyszeć ale to jest bardzo wątpliwe, że zostanę piosenkarką, lecz mimo tego mam nadzieję, że pójdę to programu The Voice of Poland - jeszcze o mnie usłyszycie. Mam też inne plany m.in. chcę zostać grafikiem komputerowym.
-------------------------------------------------


Koncert

9.11.17 w czwartek do naszej szkoły zawitał zespół muzyczny z Krakowa, czyli Krakowiacy. Podczas występu publiczność oszalała z radości. Na 6 godzinie lekcyjnej można było pośpiewać lub zatańczyć do piosenek: Lajkonik, Dalej chłopcy, dalej żywo, Krakowiaczek czy Mazurek.
Pozdrawian
Kacper 

Spotkanie z dziennikarzem sportowym

Dzisiaj w naszej szkole przy ulicy Morcinka na 6 godzinie lekcyjnej w sali 11 odbyło się godzinne spotkanie z dziennikarzem sportowym, p. Mateuszem. Dlatego sporządziłem króciutki wywiad.
Dlaczego wybrał Pan ten zawód ?
- Na początku chciałem być piłkarzem ale bez obijania w bawełnę byłem beznadziejny. Nie chciałem też za bardzo się odsówać od mojej kochanej pasji do piłki nożnej. Nie miałem żadnej wady wymowy dlatego wybrałem dziennikaratwo. I aktualnie pracuję dla stacji Eleven.
Jakich sportowców Pan spotkał lub miał przyjemność porozmawiać ?
Najpopularniejszym zawodnikiem z jakim rozmawiałem był to chyba argentyńczyk do którego mam duży sentyment, czyli Paulo Dybala.
Kto jest lepszy Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo ?
Według mnie lepszy jest CR7, czyli Cristiano Ronaldo pomimo, tego że zachowuje się jak "laluś".
Czy Pan w swojej branży miał jakieś wyjazdy za granice ?
Tak. Mnóstwo razy wyjeżdżałem za granicę m.in. w Chile, Brazylii, Austrii, we Włoszech czy w Korei Północnej a już planuję wyjazd na Mistrzostwa Świata w Rosji.
Jak Pan się czuje w swoim zawodzie ?
Kocham komentować piłkę nożną i nie zamienię jej na coś innego. Ostatnio miałem taką sytuację, gdy dostałem propozycję skomentowania formuły 1 w Abu Zabi ale powiedziałem jasno NIE.
Jaki sport Pan lubi oprócz piłki nożnej ?
Lubię koszykówkę.
No to może dla odmiany jakiego sportu Pan NIE lubi ?
I to jest w sumie trudne pytanie, gdyż każdy sport jest dobry np. Na aktywny wypoczynek.
Dziękuję
Proszę
Kacper Turniej ortograficzny dla klas 4!

26 Października w naszej szkole w budynku przy ul. Bema z okazji "Dnia Technologii" odbył się konkurs dla klas czwartych. Był to konkurs ortograficzny "Kahoot". Brały w nim udział 4 drużyny 3 - osobowe klas czwartych. 
Wszystko zakończyła wygrana 4C , na drugim miejscu znalazła się 4A i trzecia klasa to 4D . 4B- zdyskwalifikowano za przeszkadzanie ich kibiców.


Borys Komentarze

Popularne posty