Porcja wrześniowej historii


17 września, łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, na teren Rzeczypospolitej wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Niemcy od kilkunastu dni ponaglali już Sowietów, ażeby zajęli obszary uznane w pakcie Ribbentrop-Mołotow za ich strefę interesów.

Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Wojska niemieckie miały przeprowadzić uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego w kierunku Warszawy.

1 września 1939 roku, o godzinie 4:37 Niemcy zaatakowali mosty w Tczewie. O 4:40 4 Flota Powietrzna feldmarszałka Wolframa von Richthofena rozpoczęła nalot na Wieluń, o 4.48 pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Tak rozpoczęła się II wojna światowa. Rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego wprowadzony zostaje na terenie całej Polski stan wojenny.

3 września Wielka Brytania i Francja przekazały władzom III Rzeszy ultimatum, w którym domagały się od Niemiec natychmiastowego wstrzymania działań wojennych i wycofania swoich wojsk z terytorium Polski. Po jego odrzuceniu rządy obu państw przystąpiły do wojny z Niemcami. Pomimo wypowiedzenia wojny Niemcom wojska brytyjskie i francuskie nie podjęły jednak żadnych efektywnych działań militarnych przeciwko III Rzeszy. Polska pozostała więc w konflikcie z Niemcami osamotniona.


Jedną z pierwszą zaatakowanych miejscowości był nie broniony Wieluń, zbombardowany przez Luftwaffe – liczbę ofiar szacuje się na około 1200 cywilów.
Na Westerplatte 205 polskich żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego broniło się przez siedem dni przed siłami liczącymi 3,4 tys. żołnierzy niemieckich z kompanii SS-Heimwehr Danzig, kompanii szturmowej piechoty morskiej z pancernika Schleswig-Holstein, oddziałów Selbstschutz i batalionu saperów, przy jednoczesnym ostrzale niemieckiej artylerii z rejonu Wisłoujścia, Brzeźna, Nowego Portu, z pancernika „Schleswig-Holstein” oraz atakami powietrznymi eskadry samolotów Stukas. Westerplatte skapitulowało 7 września o godz. 10.15, przez ten czas było przykładem bohaterstwa i zachęcało do dalszej walki cały kraj.
Niemieckie siły atakujące nasz kraj liczyły 1,8 mln. żołnierzy, 11 tys. dział, 2800 czołgów i 2000 samolotów. Siły Armii Czerwonej skierowane przeciwko Rzeczypospolitej wynosiły w sumie ok. 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów. Wojsko Polskie miało 950 tys. żołnierzy, 4,8 tys. dział, 700 czołgów i 400 samolotów.

Bogdan






​orędzie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939



Wehrmacht przekracza granicę Polski – łamanie szlabanu granicznego






​Niszczenie godła RP na szlabanie granicznym



​Pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte



​Zniszczony Wieluń

źródła:http://www.1wrzesnia39.pl, https://pl.wikipedia.org, http://www.polskieradio.pl, http://dzieje.pl, http://niezalezna.pl



Komentarze

  1. Jestem bardzoooo szczęśliwa, że blog nadal pracuje i pojawiają się nowe i ciekawe zakładki. Życzę Wam powodzenia i dużo pomysłów na artykuły. Zawsze będą Waszą największą fanką. 😂😚
    Maja Chodakowska

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty