Boże Narodzenie w Norwegii

Każde państwo ma swoje świąteczne tradycje i obyczaje. W tym artykule opiszę zwyczaje i tradycje świąteczne, panujące w Norwegii. 
Boże Narodzenie w Norwegii to czas poświęcony rodzinie i przyjaciołom, a także wspólnemu wypoczynkowi.
ADWENT
Przedsmak świąt daje adwent. Rodziny i przyjaciele zbierają się razem w każdą z czterech kolejnych niedziel, aż do Wigilii, aby zapalić następną świecę. W ten właśnie sposób świętuje się oczekiwanie na narodziny Jezusa. Wiele dzieci przez cały miesiąc chodzi do szkoły w mikołajowych czapkach z wielkim pomponem. Popularne jest także czytanie dzieciom przed snem opowieści wigilijnych.
DZIEŃ ŚWIĘTEJ ŁUCJI
13 grudnia to pierwszy dzień obchodów Bożego Narodzenia w Szwecji, Danii i Norwegii. Jest to jeden z niewielu dni świątecznych, przestrzeganych w Skandynawii. W kościołach organizowane są tradycyjne dla tego dnia uroczyste procesje dziewcząt z płonącymi świecami. Tego dnia również piecze się maślane bułeczki z szafranem.
WIGILIA
Najuroczyściej w Norwegii obchodzi się Wigilię. Ok. godz. 17.00 w wieczór wigilijny zaczynają bić dzwony kościelne, obwieszczając początek Świąt Bożego Narodzenia. Wiele rodzin udaje się wtedy
do kościoła na modlitwę. Większość Norwegów zasiada tego dnia do uroczystej kolacji, której głównym daniem są pinnekjøtt - solone jagnięce żeberka lub ribbe - wieprzowe żeberka. Tradycyjnymi napojami są norweskie piwo i norweska wódka aquavit. Dzieci
dostają julebrus - typowy, bożenarodzeniowy napój w czerwonym kolorze, bardzo słodki i gazowany. Ulubionym deserem na stole jest krem ryżowy. Szczęśliwiec, który znajdzie w swym kremie ukryty przez gospodynię migdał, otrzymuje nagrodę w postaci świnki z marcepanu.
25 I 26 GRUDNIA
W Boże Narodzenie większość rodzin spożywa uroczysty posiłek w porze późnego śniadania, obiadu, bądź wczesnej kolacji. Na stołach pojawia się pieczony indyk, a także przeróżne dania z ryb, suszonego mięsa oraz specjalne bożonarodzeniowe kiełbaski. W tym dniu w kościołach odbywa się
specjalna msza, a w wielu instytucjach i szkołach organizowane są przyjęcia bożonarodzeniowe z kolędowaniem wokół choinki i poczęstunkiem, składającym się z ciasteczek i gorących napoi. Dzieci, przebrane za gnomy, odwiedzają kolejne domy, gdzie w zamian za zaśpiewanie kolędy dostają łakocie. Okres między Wigilią a Nowym Rokiem nazywany jest "romjul".

JULENISSEN
Julenissen jest norweskim krewnym amerykańskiego Świętego Mikołaja. Bardziej przypomina elfa lub krasnoludka i lubi płatać figle. W domach, gdzie mieszkają dzieci, jeden z członków rodziny przebiera się za Mikołaja i wręcza prezenty. Jest to jednak strój "zamerykanizowany". Zgodnie z norweską tradycją ludową, w każdym gospodarstwie na wsi mieszka ukryty w stodole Krasnal. Jeśli gospodarz nie dba o niego odpowiednio, może go spotkać z jego strony wiele psot i złośliwości. Dlatego też wiele rodzin (wg. statystyk ok. pół miliona Norwegów) wystawia w Wigilię Bożego Narodzenia przed dom talerz z kleikiem ryżowym (risgrøt), suto okraszonym cukrem i cynamonem, dla nissenów żyjących w pobliżu.
ŚWIĄTECZNE TRADYCJE
W wielu domach ważne miejsce zajmuje 'kransekake', pieczone tylko na wyjątkowe okazje migdałowe ciasto, uformowane w wysoką wieżę z koncentrycznych krążków - kruchych z zewnątrz, a lekko ciągnących i miękkich w środku. To 'piętrowe' ciasto prezentuje się wyjątkowo wytwornie, jak elegancka choinka. Po bokach często przyczepia się do niego cukierki i małe, papierowe flagi Norwegii. W wielu domach rodziny wspólnie budują piernikowe domki, ozdobione różnokolorowymi cukierkami, aby później połamać je i zjeść na szczęście. Piernikowe domki stanowią wyjątkową ozdobę podczas Świąt.
W norweskim Bergen powstaje co roku największe na świecie Piernikowe Miasteczko - Pepperkakeby. Dzięki przedszkolakom, uczniom miejscowych szkół, a także firmom i tysiącom innych osób, w każde święta Bożego Narodzenia (od 1991 r.)powstaje w Bergen ogromne miasteczko z pierników. Każdy, początkujący czy zaawansowany budowniczy może przynieść własnoręcznie zrobiony domek, a od każdego budynku, który zostanie dostarczony do piernikowego miasteczka, organizator Bergens Tidende przekaże 20 koron norweskich dla organizacji Save the Children.
Bardzo ważnym elementem norweskich świąt jest sosnowe lub świerkowe drzewko, choć tradycja ta zadomowiła się tam dopiero w 1900 roku. Najbardziej znane drzewka, wysyłane każdego roku na Święta prosto z norweskiego lasu, stoją na Union Station w Waszyngtonie oraz na Trafalgar Square w Londynie.Tradycję tę zapoczątkowano w 1947 roku, kiedy to władze brytyjskie dostały z Oslo po raz
pierwszy wspaniałe bożonarodzeniowe drzewko w podziękowaniu za okazaną Norwegii pomoc i wsparcie w czasie okupacji hitlerowskiej.

Komentarze

Popularne posty