Mój przyjaciel smartfon



Żyjemy w czasach, w których prawie każdy ma telefon komórkowy. Powoli zaczyna on z naszego życie wypierać laptopy i komputery stacjonarne oraz przejmuje ich role. W tym tekście opiszę kilka funkcji, które spełniają, bądź niedługo zaczną spełniać smartfony.

Za pomocą smartfonów można korzystać z nawigacji satelitarnej, kontaktować się ze znajomymi na Facebooku czy poczytać najnowsze wiadomości ze świata. Jednak w ciągu kilku najbliższych lat telefony mają wejść w kolejne sfery naszego życia i zastąpić sekretarkę, stanowisko pracy, GPS-y, laptopy i tablety.
Stanie się to za pomocą rozszerzonej rzeczywistości, w którą w przyszłości zostanie wyposażony każdy telefon. Będziemy wtedy mogli aktywnie obserwować nasze otoczenie i na bieżąco przeglądać pobrane z Internetu informacje np. o mijanych budynkach czy sklepach.
Znane aplikacje otrzymają nowe funkcje. Na przykład kalendarz nie tylko przypomni o dacie i miejscu spotkania, lecz także ostrzeże przed korkami.
Czasami komórka będzie mogła zastąpić lekarza, dietetyka czy osobistego trenera. Już teraz można znaleźć aplikacje, które powiedzą nam czego nie powinniśmy, a co powinniśmy jeść, a potem jak spalić dodatkowe kalorie. Jednak w niezbyt dalekiej przyszłości w telefony ma zostać wmontowany miniaturowy mikroskop, który zbada próbkę naszej śliny i zaalarmuje, kiedy zachorujemy np., na grypę.
Rozmowy wideo nie są nowością, jednak specjaliści z Motoroli i Microsoftu planują wprowadzenie funkcji pokazywania statusu naszych bliskich. Oznacza to, że będziemy mogli na bieżąco śledzić co się u nich dzieje.
 Kiedy możliwości komórki okażą się zbyt małe będzie mogła wykorzystać technologię zwaną hiperpołączeniem. Polega ona na połączeniu telefonów znajdujących się w pobliżu w rodzaj sieci, dzięki temu jeden telefon będzie mógł wykorzystać moc obliczeniową innych. Lub zrobić zdjęcie aparatem innego telefonu.
W ciągu najbliższych lat ma się skończyć era laptopów i komputerów stacjonarnych. Już niedługo mają pojawić się komórki z podobnymi procesorami, jak te, które mają  komputery. Pracuje już nad tym firma Intel. Na takim telefonie mają działać przerobione aplikacje, takie jak Photoshop czy Exel. Będzie można też wyświetlać zawartość wyświetlacza za pomocą mikroprojektora.
Za kilkanaście lat komórki nawet nie będą potrzebowały klawiatury. Specjaliści z University of California stworzyli oprogramowanie, które może odczytywać komendy z myśli i np. zapisywać je w notatniku. Tylko czy chcemy, żeby jakieś urządzenie nieustannie śledziło nasze myśli.


TELEFONICZNE CIEKAWOSTKI:
-Korea Północna ma najszybszy mobilny i stacjonarny Internet na świecie.
-W 2016 roku zakupy w Internecie zrobiło około 1,6 miliarda osób na łączną kwotę około 1,9 kwintyliona dolarów (1 900 000 000 000 000 000 000 000 000 000).
-Prawie 5 miliardów ludzi ma telefon komórkowy (ok. 66% ludności).
-Na jednego użytkownika przypada 1,64 numeru telefonicznego.
-Najwięcej telefonów ma system operacyjny android.
-Najwięcej z Internetu na telefonach korzystają mieszkańcy Tajlandii – średnio 4 godziny i 13 minut dziennie.


                                                                                       opracował Bogdan

Rys: Pixabay

Komentarze

Popularne posty